created by Słoneccy.pl

Ból kolana - wynik uszkodzenia łąkotki, więzadła, chrząstki a może... dysfunkcji dwunastnicy?
 
Ból kolana powszechnie kojarzony jest ze starością, zwyrodnieniem, brakiem mazi stawowej.
W praktyce bolące kolano dotyczy zarówno osób w podeszłym jak i młodym wieku, ze zwyrodnieniem i bez, z dużą bądź małą ilością mazi stawowej.
 
Jak na ból kolana patrzy osteopata? Tak, jak na każdy inny bolący staw. Sprawdza jego ruchomość, unerwienie, ukrwienie, cyrkulację limfy.
Jak ma się do tego wspomniana na wstępie dwunastnica- narząd wewnętrzny zlokalizowany w dość sporej odległości od kolana?
Paradoksalnie, to właśnie jej lokalizacja odgrywa kluczową rolę. Dwunastnica ma położenie zaotrzewnowe, leży blisko kręgosłupa lędźwiowego i właśnie ta bliskość doprowadzić może do ucisku splotu lędźwiowego- wiązki nerwów rozchodzących się w kierunku kończyny dolnej. Jeden jest tutaj szczególny - nerw udowy. Nadmierne napięcie dwunastnicy, może doprowadzić do ucisku tegoż właśnie nerwu, czego konsekwencją może być ból zlokalizowany w kolanie.
 
Bez odpowiedniej terapii dwunastnicy, lokalna praca na kolanie - fizykoterapia, blokada u ortopedy, trening funkcjonalny z trenerem- będą wyłącznie krótkotrwałym działaniem objawowym.

Ból kolana

01 września 2021
Ból głowy
Ból głowy

MENU

Łukasz Migot Gabinet Fizjoterapii
Łukasz Migot Gabinet Fizjoterapii