Łukasz Migot Gabinet Fizjoterapii
Łukasz Migot Gabinet Fizjoterapii

MENU

Drętwienia dłoni
Drętwienia dłoni
13 lipca 2020

Drętwienia dłoni

Drętwienia dłoni to uciążliwy problem, z którym pacjenci zgłaszają się do gabinetu osteopaty, fizjoterapeuty, neurologa czy ortopedy. W takich przypadkach często stawianą diagnozą jest "zespół cieśni nadgarstka" (ang. carpal tunnel syndrome, CTS) - tj. ucisk nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka poprzez troczek zginaczy. Do typowych objawów cieśni, oprócz drętwienia, należą mrowienie, palenie i ból - zazwyczaj w nocy bądź nad ranem - w obrębie kciuka, palca wskazującego, środkowego i połowy palca serdecznego, czyli obszaru zaopatrywanego przez nerw pośrodkowy.


Okazuje się jednak, że większość diagnozowanych cieśni nadgarstka... to nie cieśń nadgarstka.


Jeśli nie jesteś osobą w podeszłym wieku, nie jesteś po złamaniu kości nadgarstka, nie masz choroby reumatycznej, nie chorujesz na cukrzycę, niedoczynność tarczycy ani żadną inną chorobę metaboliczną, nie jesteś w ciąży, a mimo to drętwieje Ci ręka, najprawdopodobniej nie masz zespołu cieśni nadgarstka!


W ciele człowieka, poza kanałem nadgarstka, jest szereg innych miejsc, w których nerw pośrodkowy może zostać uciśnięty.


Pierwszym z nich jest kręgosłup - od szóstego kręgu szyjnego do pierwszego kręgu piersiowego - ze względu na wyjście korzeni nerwowych tworzących nerw pośrodkowy.


Następnie nerw ten w swoim przebiegu napotyka na trzy tak zwane "wąskie gardła": szczelinę tylną mięśni pochyłych, przestrzeń między obojczykiem a pierwszym żebrem oraz mięsień piersiowy mniejszy.


Kolejne struktury, które mogą mieć konflikt z nerwem pośrodkowym, znajdują się już w samej kończynie górnej. W ramieniu miejscem tym jest bruzda przyśrodkowa mięśnia dwugłowego ramienia, w przedramieniu - mięsień nawrotny obły oraz błona międzykostna, w której biegnie odgałęzienie nerwu pośrodkowego - nerw międzykostny przedni przedramienia.


Powyższa anatomia ukazuje skomplikowany przebieg nerwu pośrodkowego, a co za tym idzie - złożoność dysfunkcji, jaką jest drętwienie rąk. Zanim pacjent zdecyduje się na operacyjne nacięcie troczka zginaczy w kanale nadgarstka, powinien udać się do osteopaty bądź fizjoterapeuty, który najpierw oceni napięcia w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa i kończyny górnej, a następnie odpowiednie miejsca podda wycelowanej terapii. Tak więc sposób leczenia - jak w każdym innym przypadku medycznym - zależy od prawidłowej diagnozy.

created by Słoneccy.pl