Łukasz Migot Gabinet Fizjoterapii
Łukasz Migot Gabinet Fizjoterapii

MENU

Rwa kulszowa
Rwa kulszowa
13 lipca 2020

Rwa kulszowa

Ból promieniujący do kończyny dolnej - dyskopatia? A może zespół mięśnia gruszkowatego?

 

Ból promieniujący do kończyny dolnej - nazywany rwą kulszową- jest częstym powodem wizyt w gabinetach lekarskich i fizjoterapeutycznych.


Według definicji rwa kulszowa to „zespół chorobowy, charakteryzujący się bólem promieniującym od okolicy lędźwiowo-krzyżowej do pośladka oraz wzdłuż tylnej lub tylno-bocznej powierzchni kończyny dolnej”.


Powszechnie uważa się, że konflikt korzeniowo-dyskowy (potocznie nazywany „wypadniętym dyskiem”) jest jedyną przyczyną bólów promieniujących.


Dzieje się tak, ponieważ diagnoza stawiana jest w oparciu o badania obiektywne (głównie rezonans magnetyczny), w których poszukuje się zmian w strukturze kręgosłupa. Jednak zmiany strukturalne dysku słabo korelują z odczuwanym przez pacjenta bólem.


Praktyka gabinetowa pokazuje, że przyczyna bólu promieniującego częściej ma charakter rzekomokorzeniowy.


Jednym ze źródeł tego rodzaju bólu może być mięsień gruszkowaty. Jest to niewielka struktura kurczliwa rozciągająca się od kości krzyżowej do krętarza większego kości udowej powodująca tak zwaną rwę kulszową gruszkowatą. Dzieje się tak, ponieważ jego bliskim sąsiadem jest nerw kulszowy, który w zależności od ukształtowania anatomicznego ma swój przebieg zaraz za brzuścem mięśnia gruszkowatego, a czasem nawet poprzecznie go przebija. Ta specyficzna budowa oraz położenie obu struktur połączone z nadmiernym napięciem rotatorów zewnętrznych biodra sprzyja kompresji nerwu kulszowego, a co za tym idzie ostrym dolegliwościom bólowym okolicy pośladka oraz tylnej powierzchni kończyny dolnej. A zatem objawy te bywają niemalże identyczne jak przy rwie kulszowej spowodowanej konfliktem korzeniowo-dyskowym.

 

Odpowiednio poprowadzona terapia manualna pozwala na zdiagnozowanie oraz skutecznie pozbycie się uciążliwego bólu - zarówno pochodzenia korzeniowego, jak i rzekomokorzeniowego.

created by Słoneccy.pl